جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
اِلهى عَظُمَ الْبَلاَّءُ وَبَرِحَ الْخَفاَّءُ وَانْکَشَفَ الْغِطاَّءُ وَانْقَطَعَ الرَّجاَّءُ وَضاقَتِ الاْرْضُ وَمُنِعَتِ السَّماَّءُ واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَعَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخاَّءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ اُولِى الاْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَعَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَانْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطّاهِرینَ
کد مطلب: 1130 تاريخ : ۱۳ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۶ نسخه چاپي ارسال به دوستان

تفسیر سوره ابراهیم جلسه نهم ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۲ / صوت و متن کامل

127با سلام

جلسه نهم تفسیر سوره ابراهیم جمعه شب با تفسیر آیات ۲۸ تا ۳۶ دنبال شد.

 

صوت کامل این جلسه را می توانید به صورت برخط بشنوید و یا این که آن را از اینجا دریافت کنید.

متن کامل این جلسه را می توانید در ادامه مطلب دنبال کنید.

تفسیر سوره ابراهیم جلسه نهم ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۲

بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ

الحَمدُللهِ رَبِّ العا لَمین وَ وَصَلَّ للهُ عَلی سَیِدِنا أَبِا القاسِم مُحَمَد وَ عَلی أَهلِ بَیتِهِ الطّاهِرینَ صیَّیما بَقیَّهِ الله فِی العالَمین.

فرمود که:

أَلَمْ تَرَ إِلَى الَّذِینَ بَدَّلُواْ نِعْمَهَ اللّهِ کُفْرًا وَأَحَلُّواْ قَوْمَهُمْ دَارَ الْبَوَارِ ﴿۲۸﴾ جَهَنَّمَ یَصْلَوْنَهَا وَبِئْسَ الْقَرَارُ ﴿۲۹﴾

آیا به کسانى که [شکر] نعمت‏خدا را به کفر تبدیل کردند و قوم خود را به سراى هلاکت درآوردند ننگریستى  (۲۸) [در آن سراى هلاکت که] جهنم است [و] در آن وارد مى‏شوند و چه بد قرارگاهى است (۲۹)

خب کسانی که، نعمات الهی را کافر شدند، به آن معنا که شکر گزار نعمات الهی نبودند، یعنی به جای این که از نعمات الهی در مسیر خود استفاده کنند، ناسپاسی کردند، اینها در حقیقت به سمت هلاکت کشیده می شوند.

بالاخره اگر ما از نعمات الهی سپاسگزاری نکنیم و آن گونه که شایسته است بهره برداری نکنیم به سمت هلاکت خواهیم رفت، در آخرت هم وارد جهنم می شویم که بد جایگاهی هست.

وَجَعَلُواْ لِلّهِ أَندَادًا لِّیُضِلُّواْ عَن سَبِیلِهِ قُلْ تَمَتَّعُواْ فَإِنَّ مَصِیرَکُمْ إِلَى النَّارِ ﴿۳۰﴾

و براى خدا مانندهایى قرار دادند تا [مردم را] از راه او گمراه کنند بگو برخوردار شوید که قطعا بازگشت‏شما به سوى آتش است (۳۰)

خب اینها، برای خدا، شرکایی گرفتند در حالی که خدا حقیقتش یکی است، اما برای خداوند انداد و مثل و همانند گرفتند. برای این که انسانها را از راه پروردگار دور کنند.

معلوم می شود همیشه، این انحرافها (بت پرستی در گذشته و حالا به اشکال گوناگون) این گونه نبوده است که بر اساس جهالت باشد. چه بسا اینها می دانستند که این چنین چیزی وجود ندارد، اما اینها سو استفاده می کردند از این که مردم جاهل باشند. اگر مردم آگاه می شدند جایی برای اینها نمی ماند. حتی آنهایی که در زمان انبیاء بودند و همین طور در زمان پیامبر بزرگوار ما، غالباً این گونه نبوده که جاهل بوده باشند. اگر هم بوده باشند، هنگامی که پیامبران روشنگری می کردند نباید اینها بر آن روش خود باقی می مانند.

قُل لِّعِبَادِیَ الَّذِینَ آمَنُواْ یُقِیمُواْ الصَّلاَهَ وَیُنفِقُواْ مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ سِرًّا وَعَلانِیَهً مِّن قَبْلِ أَن یَأْتِیَ یَوْمٌ لاَّ بَیْعٌ فِیهِ وَلاَ خِلاَلٌ ﴿۳۱﴾

به آن بندگانم که ایمان آورده‏اند بگو نماز را بر پا دارند و از آنچه به ایشان روزى داده‏ایم پنهان و آشکارا انفاق کنند پیش از آنکه روزى فرا رسد که در آن نه داد و ستدى باشد و نه دوستیى (۳۱)

پیامبر به آنها بگو که هر استفاده ای می خواهید ببرید، لذتتان را ببرید. اما بدانید که مسیر شما، به سمت آتش است. غایت که آتش است هیچ حتی مسیر هم همه آتش است.

در روایتی هست که اصحاب نشسته بودند و صدایی مهیب را شنیدند و پیامبر فرمودند که شخصی بعد از شصت سال زندگی الان به جهنم رسید، یعنی این شصت سال در این مسیر بوده و الان رسیده است. مسیر یعنی هر قدمی که بر می دارند قدمشان جهنمی است. لذت ببرید، اما این کیفها ظاهرش کیف است و الا باطنش آتش است. اینها مطالبی است که قرآن فرموده است.

پیامبر به عباد من که ایمان آورده اند بگو که: نماز را به پا دارند و در راه خدا انفاق کنند.

اهمیت انفاق در زندگی:

همیشه سعی کنید اهل انفاق باشید چه از نوع واجب چه از نوع مستحب. از همین الان این روحیه را در خود زنده نگه دارید. لازم هم نیست که کسی بفهمد بین خودتان و خدای خودتان اهل انفاق باشید. نماز کاری فردی برای ارتقاء روح انسان و انفاق هم یک کار زیبای اجتماعی است. چه زیباست که در فامیل کسی که مشکل دارد را کمک کنید. یک جایی احساس می کنید که لازم است آشکار باشد که عده ای دیگر تشویق شوند و جایی هم نهان بودنش ارجح است. به انفاق متمسک شوید قبل از آن که آن روزی بیاید که از دستتان کاری بر نیاید. آنجا دیگر این گونه نیست. نمی توانید دیگر کاری بکنید. آنجا فقط می توانید از زندگی ای که این طرف در این دنیا داشته اید، بهره ببرید.

توصیه به انفاق:

اهل انفاق باشید، نگویید که خرجی من را بابایم می دهد، چقدر به شما پول می دهد؟ گاهی یک مقداری از آن را انفاق کنید. قبل از آن که آن روز اتفاق افتد  و آرزو کنید که برگردید و این جا یک ذره انفاق کنید. انفاق کنید عزیزان من. انفاق را در زندگی خود قرار دهید. حواستان به آن روزها باشد که نه دیگر این معاملات در این دنیا برایتان فایده دارد و نه دوستیهایی که داشته اید. ببینید باید با چه کسانی دوست باشید. خوبی انبیاء و پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله ما این است که ما را برای ابدیت در تمام زندگی آماده می کنند.

معنای اقامه نماز:

در مورد اقامه نماز، فقط منظور خواندن نیست. اقامه یعنی اینکه شرایط نماز را مهیا کنید. انسانی که همین طور بدون هیچ مقدمه­ای شروع به نماز می کند، این چه نمازی است که می خواند؟! این چه اقامه نمازی است؟! این شخص کجا  می تواند حظ ببرد؟! اقامه نماز، خیلی مرحله دارد. از لباس پاک، مکان غیرغصبی و … تمام این مسائل را باید رعایت کنید. روح نماز به آن حضور و توجه شماست. آن کسی که تماماً متوجه کارهاش است، در تمام حالات مانند این است که در حال نماز خواندن است. کسی که این گونه است دائما در حال نماز است. کسی که مراقبت دارد از نمازش بهره می برد. در مورد جامعه هم این اقامه نماز را می توان، این گونه بسط داد که حکومت وظیفه دارد که این شرایط نماز خواندن را برای مردم فراهم کنند. ساختن یک مسجد، یکی از ابعاد آن است. انشالله در مورد آن فرصتهای آینده صحبت خواهیم کرد.

اللّهُ الَّذِی خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ وَأَنزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَأَخْرَجَ بِهِ مِنَ الثَّمَرَاتِ رِزْقًا لَّکُمْ وَسَخَّرَ لَکُمُ الْفُلْکَ لِتَجْرِیَ فِی الْبَحْرِ بِأَمْرِهِ وَسَخَّرَ لَکُمُ الأَنْهَارَ﴿۳۲﴾

خداست که آسمانها و زمین را آفرید و از آسمان آبى فرستاد و به وسیله آن از میوه‏ها براى شما روزى بیرون آورد و کشتى را براى شما رام گردانید تا به فرمان او در دریا روان شود و رودها را براى شما مسخر کرد (۳۲)

پروردگار شما آن کسی است که آسمانها و زمین را آفریده است. آبی را می فرستد که رزق را به زمین ها می آورد. این باران که می آید همه به اذن حق است، و به اذن او ثمرات از زمین به وجود می آید.

وَسَخَّر لَکُمُ الشَّمْسَ وَالْقَمَرَ دَآئِبَینَ وَسَخَّرَ لَکُمُ اللَّیْلَ وَالنَّهَارَ ﴿۳۳﴾

و خورشید و ماه را که پیوسته روانند براى شما رام گردانید و شب و روز را [نیز] مسخر شما ساخت(۳۳)

خداوند این قدرت را به شما داده است که دریاها را تسخیر کنید. روز را مسخر شما کرده است. خورشید و ماه را مسخر شما کرده است. این مسئله یا به معنای علمی است که انسان توانسته است علم بیشتری از اینها پیدا کند و بر اساس آن زندگی خود را تنظیم کند. یا این که به معنای زمان بندی ای است که انسان بر اساس آنها به زندگی خود نظم می دهد.

وَآتَاکُم مِّن کُلِّ مَا سَأَلْتُمُوهُ وَإِن تَعُدُّواْ نِعْمَتَ اللّهِ لاَ تُحْصُوهَا

و از هر چه از او خواستید به شما عطا کرد و اگر نعمت‏خدا را شماره کنید نمى‏توانید آن را به شمار درآورید

شما هر چه که درخواست از حق دارید، یعنی نیاز شما است برای زندگی، به شما عطا کرده است. آن چه که شما نیاز دارید برای زندگی به شما عطا شده است.

اینجا منظور از کلمه سئلتم خواست وجودی است، نه این که کسی با زبان بگوید. مانند نفس کشیدن ما و نیاز ما به هوا. یعنی ما داریم دائماً از خداوند درخواست می کنیم. و خداوند دائما به ما عطا می کند.

خیلی خوب است که انسان البته درکی از این سوال پیدا بکند. ما چه بخواهیم، چه نخواهیم، این حالت را داریم. اما خوب است که انسان کمی آن را آگاهانه کند. این نیازهای ماست که خداوند برطرف کرده است. انسان در تمام حالاتش باید توجه داشته باشد که این نیازها در حال برطرف شدن است.

تفاوت شمارش نعمات با احصاء آنها

اگر بخواهید نمی توانید نعمتهای خداوند را بشمارید. عاجزید از این که این کار را بکنید. شروع می کنید به شمارش، اما نمی توانید به جایی آن را ختم کنید. بله نعمتهای الهی قابل شمارش است اما نمی توانید احصاء کنید. شکر نعمت چگونه است؟ در آیات قبلی داشتیم که شکر نعمت، نعمتت افزون می کند. حالا شما می خواهید شمارش کنید، چه تعدادی از آن را می توانید بشمارید و شکر کنید. شما فرض کنید یکی از آن را بخواهید شکر کنید، می توانید سپاس بگویید؟! برای همین است که می گوید حقیقت شکر این است که بگویی پروردگارا من عاجزم از شمارش و احصاء نعمات تو.

برای همین در روایت است که باید بگویی عاجزم، و این حقیقت شکر است. اعلام عجز، یعنی شکر. معرفت خداوند نیز همین گونه است، کسی که می رسد، تازه می فهمد که از رسیدن به معرفت الهی عاجز است. حالا این که هنگامی که انسان به عجز خودش رسید، چه اتفاقی برای او می افتد و چی برای او قابل فهم می شود، قابل بحث است. بالاخره در این عجزی که گفته می شود چه قرار است اتفاق می افتد، در حقیقت انسانی که به عجز می رسد یک چیزی به او می دهند که او را بی نیاز از شماره کردن می کند. این چیزی که می دهند، مقام احدیت است. این در دعای عرفه است.

این جاست که عالی ترین مباحث توحیدی مطرح می شود و ذهن من و امثال برای فهم این معنا من بچه است. به عجز رسیدن در شمارش نعمات، یعنی رسیدن به درکی که نیاز به کسب آن معرفت نیست. آنجا دیگر مرزهای عالی توحید است که انسان می تواند به آنجا برسد. البته پاداش الهی به این آدمهاست که به این مقامها می رسند. برای همین است که می فرماید کسی که فکر می کند عالِم است عالِم نیست، کسی که فکر می کند شکر کرده شاکر نیست.

إِنَّ الإِنسَانَ لَظَلُومٌ کَفَّارٌ ﴿۳۴﴾

قطعا انسان ستم‏پیشه ناسپاس است (۳۴)

این انسان، چقدر ظالم است و کفران می ورزد. بالاخره مصداق این مسئله همین است که انسان ناسپاسی می تواند باشد که توجه به نعمتهای خداوند ندارد.

وَإِذْ قَالَ إِبْرَاهِیمُ رَبِّ اجْعَلْ هَذَا الْبَلَدَ آمِنًا

و [یاد کن] هنگامى را که ابراهیم گفت پروردگارا این شهر را ایمن گردان

بعد قرآن کریم یک مطلبی را بیان میکند که در ادامه این مباحث است، که با زبان دعا مسائلی را در رابطه به حضرت ابراهیم علیه السلام بیان می کند.

معنای امنیت شهر مکه در دعای حضرت ابراهیم:

حضرت دعا فرمود که خدایا این شهر را امن قرار بده. که این امن، که در این دعا هست، یک امنیت تکوینی نیست، که بر فرض مثلا زلزله یا سیل نیاید یا این که خانه خدا ایمن باشد از خراب شدن. بحث تکوین نیست.

یک عکسی را یکی از دوستان به من هدیه کرد که مربوط به سیلی است که در مکه آمده است، عکس خیلی قدیمی است. تا درب خانه خداوند، آب جمع شده بود. و افراد در کنار آن در حال شنا بودند. اینها مسائل طبیعی است و ربطی به ربوبیت خداوند ندارد. البته این بیت را خداوند برای یاد خودش قرار داده است. این بیتی است که شما در آنجا عبادت او را می کنید. و این مهم است. برای همین است که این کلمه امنیت تشریعی است نه تکوینی. یعنی حضرت می فرماید که خدایا قوانینی بگذار که در اطراف این حرم کسی کشته نشود، صیدی انجام نشود، جدالی رخ ندهد، دروغی گفته نشود و ….

بر همین اساس است که مکه از آن زمان تا کنون، یک مکان عبادی بوده است و بعد هم در زمان حضرت ابراهیم علیه السلام و پس از این دعا این مسئله بیشتر رعایت شده است، و در احکام فقهی اسلام که بسیار این مسئله رعایت شده است. کسی حق ندارد بدون احرام وارد مکه شود. کسی که میخواهد ورود پیدا کند به مکه باید محرم شود. کسی بدون احرام حق ندارد وارد مکه شود. یعنی باید بروند و لبیک بگویند و احرام شوند و وارد مکه شوند. برای همین این جایگاهی شد که مکه رونق پیدا کرد چه تجارت چه عبادت. در همه دورانها. هیچ جای دیگر دنیا این گونه نیست.

وَاجْنُبْنِی وَبَنِیَّ أَن نَّعْبُدَ الأَصْنَامَ (۳۵)

و مرا و فرزندانم را از پرستیدن بتان دور دار (۳۵)

خدایا هم من را و هم فرزندانم را از پرستیدن بتها دور نگه دار. چه از نسل اسماعیل باشند و چه از نسل اسحاق. همه شان را. برخی گفته اند که حضرت اسماعیل منظور است که البته هم ممکن است. چون ایشان بود که در مورد ایشان جریان چشمه زمزم اتفاق افتاد. من و فرزندانم را از بت پرستی دور کن. البته این به معنای مجبور شدن خاندان حضرت ابراهیم نیست. اگر این گونه باشد که کمال نیست. این درخواست یک مسئله عملی است. یعنی اگر این توجه به پروردگار وجود داشت این دوری از بت پرستی اتفاق می افتد نه بدون تلاش.

رَبِّ إِنَّهُنَّ أَضْلَلْنَ کَثِیرًا مِّنَ النَّاسِ

پروردگارا آنها بسیارى از مردم را گمراه کردند

خدایا این بت پرستی، بسیاری از مردم را گمراه کرده است. اگر اهل عبادت باشی. فرمود کسانی که در این معنا از من تبعیت بکنند، از من هستند. الان شما در طول تاریخ هر کجا باشید و توجه به این معنا داشته باشید و بروید به سمت توحید و از شرک دوری گزینید همه تان از حضرت ابراهیم هستید.

فَمَن تَبِعَنِی فَإِنَّهُ مِنِّی وَمَنْ عَصَانِی فَإِنَّکَ غَفُورٌ رَّحِیمٌ ﴿۳۶

پس هر که از من پیروى کند بى گمان او از من است و هر که مرا نافرمانى کند به یقین تو آمرزنده و مهربانى (۳۶)

اینهایی که این گونه نباشند از ما نیستند. کسانی که در این مسیر باشند از من هستند. الان شما کیف نمی کنید که حضرت ابراهیم علیه السلام، اگر شما در مسیر باشید به شما افتخار می کند. اما کسانی که عصیان کنند و بروند سراغ غیر خدا، من اینها را به غفران تو می سپرم. البته خداوند باید اینها را مورد بخشش خودش قرار دهد. ما در روایت هم داریم از حضرت امیر علیه السلام، به این مضمون که کسی اگر از سادات هم باشد و گناه کند، حضرت امیر علیه السلام می گوید که از ما نیست و بالعکس، کسی که از سادات نباشد و در مسیر ما باشد از ماست. ملاکها به این مسیر است.

اینجا دو سه تا روایت هست که در این رابطه برایتان می خوانم.

جایگاه عمل صالح در روایات شیعه

برای همین این تعبیر که آمده است که سلمان منا اهل بیت. مربوط به سلمان فارسی تنها نیست. برای من و شما هم می تواند باشد.

در تفسیر آمده است که حضرت امام صادق علیه السلام فرمود که هر که ما را دوست بدارد از ما اهل بیت است. بحث عمل را هم نیاورده است. البته منظورم این است که لزوماً نباید شیعه باشد. بالاخره شما ادعای دوستی می کنید، باید در این مسیر باشد. البته عمل نکنید هیچ فایده ای ندارد. حضرت ابراهیم علیه السلام فرمود که بروند به سمت غیر خدا و عمل نکنند از ما نیستند. اینهایی که در مسیر باشند از ما هستند.

در روایت دیگری داریم که هر که از خدا بترسد و عمل صالح انجام دهد از ما اهل بیت است. به این دلیل که ابراهیم علیه السلام در این رابطه فرمود که هر کس از ما تبعیت کند از ماست.

آیا چنین کسی از آل پیغمبر است؟ حضرت فرمود که بخدا سوگند این شخص از آل پیغمبر است.

هر کس که تلاش کند و عمل کند از ماست.

نزدیک ترین مردم به ابراهیم علیه السلام کسانی هستند که از او تبعیت می کنند که ایشان فرمود که هر کس از من تبعیت کند از من است.

لذا حضرت در این بخش می فرماید کسی که تبعیت کند از من است و کسی که نکند من او را به غفران الهی می سپارم.

نکته علامه در رابطه با غفران الهی

یک نکته ای هم مرحوم علامه بیان کرده است در این رابطه که حضرت ابراهیم سلام الله علیه کسانی که تبعیت از ایشان نمی کنند، در موردشان نگفت که ایشان را ببخش بلکه گفت که خدا غفور رحیم است. گرچه طلب مغفرت نکرده است اما ایشان را در معرض غفران قرار داده است. یعنی کسانی که عصیان می کنند هر جا که برگشتند جزو گروه تابعین می شوند. یعنی هر جایی که انقطاع برای شما رخ داد، راهش استغفار است. استغفار دوباره شما را متصل می کند. حضرت امیر هم در نهج البلاغه مطالبی دارد.

دعا:

خدایا به حق انبیاء و اولیائت ما را بنده شکرگزارت قرار بده. ما را از پیروان حضرت ابراهیم خلیل قرار بده. ما را از حضرات معصومین، که همه حقیقت عمل صالح و نورند، دور نکن. محبت آنها را در دل ما بیش از پیش قرار بده. قلب صاحب الزمان سلام الله علیه از ما راضی کن. تعجیل در فرج آن حضرت بفرما. قلب ایشان را از ما راضی کن. مقام معظم رهبری حفظ بفرما. بارانهای رحمت بر ما نازل بفرما.

و السلام علیکم و رحمت الله و برکاته

  • تبلیغات

    agha agha agha