جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
اِلهى عَظُمَ الْبَلاَّءُ وَبَرِحَ الْخَفاَّءُ وَانْکَشَفَ الْغِطاَّءُ وَانْقَطَعَ الرَّجاَّءُ وَضاقَتِ الاْرْضُ وَمُنِعَتِ السَّماَّءُ واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَعَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخاَّءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ اُولِى الاْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَعَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَانْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطّاهِرینَ
کد مطلب: 2457 تاريخ : ۲۵ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۷ نسخه چاپي ارسال به دوستان

جلسه دوم سخنرانی محرم ۱۴۳۸، ۱۳ مهرماه ۱۳۹۵ / صوت کامل + متن خلاصه

با سلام،

جلسه اول سخنرانی محرم ۱۴۳۸ را که در تاریخ ۱۳ مهرماه مصادف با روز اول محرم ایراد شده است را می توانید از اینجا دریافت کنید.

در ضمن خلاصه جلسه فوق به شرح زیر است.

جلسه پیش بیان شد که امام حسین علیه السلام و اصحاب با وفایشان برای «اسلام» جان خود را فدا کردند. حال سوال اینجا است که این اسلام کدام اسلام است؟! به همین منظور در این جلسه به تبیین منابع اسلام و همچنین اصولی که هندسه اسلام را تشکیل می دهند، پرداخته می شود.

در مطلع بحث، آیه ای از سوره حجرات بدین مضمون: ای پیامبر به آنان بگو، آیا می خواهید خداوند را به دینتان آگاه کنید، خداوند آنچه را که در آسمان ها و زمین است می داند و به هر چیزی آگاه است. آنان بر تو منت می گذارند که اسلام آورده اند، بگو منت مگذارید خداوند به خاطر باید بر نعمت هدایت بر شما منت بگذارد.

هیچ نعمتی در عالم ما با نعمت اسلام برابری نمی کند. اسلام با وجود نعمت های زیاد خداوند، بزرگ ترین عطای خداوند است. قدر و نعمت هر عطایی به اندازه نیاز افراد به آن عطا است و اسلام باغی است به عالی ترین نیاز که همان معرفت است.

بهترین دلیل برای فداکاری سید الشهدا خود اسلام است.

اسلام پاسخی به احساسات شما یا فلان پدیده اجتماعی در عربستان نیست، بلکه عالی ترین نیازهای انسان را پاسخ می دهد.

تمام دارایی اسلام در ۱- قران کریم، ۲- نبی اکرم صلی الله علیه و آله ۳- اهل بیت علیهم السلام، خود را نشان می دهد.

بیشترین جلوه قدرت خداوند دراین سه موضوع جلوه می کند. چنان که باید گفت، خلقت تمام عالم یک طرف و خلقت این سه هم یک طرف. پس نگاه ما به این سه، همچون نگاه به یک کتاب یا انسانهایی معمولی نباشد. هیچ موجودی تاب تحمل دیدن مقام اینها را ندارد. و به همین دلیل است که خدا می فرماید ما پیش از حضرت آدم نور پیامبر و ائمه طاهرین را خلق کرده است. در حالی که ملائک شاهد خلقت آدم بوده اند. اما هیچ موجودی شاهد خلقت پیامبر نبوده است.

هندسه اسلام از سه اصل زیر تشکیل شده است:

۱- خداوند

۲- انسان

۳- ابدیت و جاودانگی

این سه اصل مبنای بحث ما در این ده شب خواهد بود، که بیان شود که امام حسین علیه السلام برای حفظ چه اسلامی این همه فداکاری کردند.

  • تبلیغات

    agha agha agha