جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
اِلهى عَظُمَ الْبَلاَّءُ وَبَرِحَ الْخَفاَّءُ وَانْکَشَفَ الْغِطاَّءُ وَانْقَطَعَ الرَّجاَّءُ وَضاقَتِ الاْرْضُ وَمُنِعَتِ السَّماَّءُ واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَعَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخاَّءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ اُولِى الاْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَعَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَانْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطّاهِرینَ
کد مطلب: 670 تاريخ : ۲۸ مهر ۱۳۹۲ - ۱۵:۵۳ نسخه چاپي ارسال به دوستان

سخنرانی شب اول محرم ۱۱ بهمن ماه ۱۳۸۴ / صوت کامل

039با سلام

با توجه به این که کم کم داریم به ماه محرم الحرام نزدیک می شویم، سعی می شود، سخنرانیهای سالهای گذشته حاج آقا در ماه محرم، بر روی پایگاه قرار بگیرد.

سال ۱۳۸۴ یکی از سالهایی است که حجت الاسلام و المسلمین مکارم بحث جالبی را برای دهه اول محرم در مسجد امام حسین علیه السلام در نظر گرفته بودند. در این جلسه ایشان بیان می کنند که با توجه به آیات قرآنی که در رابطه با حضرت آدم سلام الله علیه و توبه و رجوع ایشان وجود دارد، این معنا مطرح می شود که انسان در بازگشت به خدا و توانایی بازگشت به خداوند خودش را توانا و قادر به مدد الهی می بیند. در حقیقت به تعبیر مولا علی بن ابی طالب، انت السلطان و انا الممتحن. یعنی همه ما امتحان شده هستیم همان گونه که حضرت آدم این گونه بود. علاوه بر این این بازگشت به سمت خداوند با کلمات و معانی ای همراه است و خداوند راه بازگشت را برای ما معرفی کرده است. ایشان اضافه کردند که مهم این است که این معانی و کلمات در خود خداوند است و ما انسانها برای بازگشت به سمت خداوند، پس از این که در ارض قرار گرفتیم، راهی نداریم جز تمسک به آن معانی که حقیقت آنها نیز اولیاء و ائمه بزرگوار ماست.

البته مسئله مهمی که در این جلسه مطرح می شود این است که توفیق در این بازگشت منوط به این است که انسان بفهمد مقصد او برای بازگشت کجاست، و این مسئله ای است که متأسفانه مورد غفلت قرار گرفته است. بخش بسیاری از آیات قرآن نیز در همین رابطه است که انسانها مقصد خودشان را گم می کنند.

 

صوت کامل این جلسه را می توانید به صورت بر خط بشنوید و یا این که از اینجا آن را دریافت کنید.

التماس دعا

  • تبلیغات

    agha agha agha