جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
اِلهى عَظُمَ الْبَلاَّءُ وَبَرِحَ الْخَفاَّءُ وَانْکَشَفَ الْغِطاَّءُ وَانْقَطَعَ الرَّجاَّءُ وَضاقَتِ الاْرْضُ وَمُنِعَتِ السَّماَّءُ واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَعَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخاَّءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ اُولِى الاْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَعَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَانْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطّاهِرینَ
کد مطلب: 677 تاريخ : ۲۹ مهر ۱۳۹۲ - ۰۸:۰۷ نسخه چاپي ارسال به دوستان

تفسیر سوره مجادله ۱۸ دی ماه ۱۳۸۳ جلسه دوم / صوت کامل

042با سلام

حجت الاسلام و المسلمین مکارم دی ماه سال ۱۳۸۳ پس از سوره حشر، به تفسیر سوره مجادله پرداختند. پیش از این جلسه اول تفسیر سوره مجادله برای استفاده عزیزان در این آدرس قرار گرفته بود.

حاج آقا در این جلسه در تفسیر آیه “و الذین اوتوا العلم درجات”، انسانها را به پنج دسته تقسیم کردند.

دسته اول انسانهایی که هیچ گونه ایمانی ندارند و کافر هستند، اما ما به خاطر انسان بودن آنها باید به آنها احترام بگذاریم. دسته دوم انسانهایی هستند که با این که کافر هستند اما خیلی از مسائل اخلاقی را رعایت می کنند، اسلام می گوید باید به این افراد هم احترام بگذارید. دسته سوم انسانهایی هستند که در عین کافر بودن عالم هستند. حجت الاسلام و المسلمین مکارم در این قسمت این گونه بیان کردند که دانشمندان و بزرگان غیر مسلمان به اندازه ای که برای خود و انسانیت خود احترام قائل هستند، خداوند نیز برای آنها احترام قائل است. و دسته سوم انسانهایی که اهل اسلام هستند، اما نماز نمی خوانند و مسائل را رعایت نمی کنند، شهادتین گفته اند و قلباً بر حقانیت دین اسلام ایمان دارند؛ اینها هم گروهی هستند که ارزش بالاتری نسبت به گروه قبلی دارند. دسته چهارم انسانهایی اند که مناسک را هم انجام می دهند و اصول اسلامی را رعایت می کنند که طبیعتاً در مرتبه بالاتری از گروه قبلی قرار دارند. دسته پنجم کسانی هستند که مومن و عالم هستند؛ این گروه است که درجه خیلی بالایی دارد.  البته ابن درجات همین طور ادامه دارد. صراط مستقیمی که ما در نماز در خواست آن را می کنیم، همین درجه است، یعنی هم ایمان داریم هم این که هر دفعه علممان نسبت به مسائل افزایش پیدا میکند. یعنی نمازی که درست باشد ما با درخواست صراط مستقیم هر روز معرفتمان نسبت به حضرت حق افزایش پیدا می کند و درصراط مستقیم هر چقدر جلو میرویم درجه مان بالاتر می رود.

مرحوم علامه در تفسیر صراط مستقیم می فرمایند؛ صراط مستقیم یکی است اما خداوند مؤمنین را در هدایت خود در سبیلهای مختلف هدایت می کند. صراط مستقیم یک مزیتی بر راههای دیگر دارد. مزیت اصحاب صراط مستقیم بر سایرین تنها به علم است نه به عمل.

یعنی اصحاب صراط مستقیم عمل دارند، و الا افراد مختلف ظاهر اعمالشان کاملاً شبیه به هم است این معرفت و علم است که وزن عمل آنها را تغییر می دهد. در ادامه حجت الاسلام والمسلمین مکارم به خصوصیات اصحاب صراط مستقیم پرداختند و بیان کردند که اصحاب صراط مستقیم از مؤمنین اهل علم نیز بالاتر هستند.

 

صوت کامل این جلسه را می توانید به صورت بر خط بشنوید و یا این که آن را از اینجا دریافت کنید.

از این جلسه دو کلیپ صوتی آماده شده است که می توانید از آدرسهای زیر آنها را دنبال کنید.

آیا ادیسون به بهشت می رود؟ / کلیپ صوتی ۱۷

ویژگی اهل صراط مستقیم / کلیپ صوتی ۱۸

التماس دعا

  • تبلیغات

    agha agha agha