جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
اِلهى عَظُمَ الْبَلاَّءُ وَبَرِحَ الْخَفاَّءُ وَانْکَشَفَ الْغِطاَّءُ وَانْقَطَعَ الرَّجاَّءُ وَضاقَتِ الاْرْضُ وَمُنِعَتِ السَّماَّءُ واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَعَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخاَّءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ اُولِى الاْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَعَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَانْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطّاهِرینَ
کد مطلب: 718 تاريخ : ۵ آبان ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۹ نسخه چاپي ارسال به دوستان

سخنرانی شب دوم محرم ۱۲ بهمن ماه ۱۳۸۴ / صوت کامل

040با سلام

شب دوم محرم سال ۱۳۸۴، حاج آقا مکارم در رابطه با مفهوم ارض (زمین) و جایگاه آن در صعود عرفانی انسان صحبت کردند. در این جلسه حجت الاسلام و المسلمین مکارم بیان می کنند که حرکت انسان به سمت آخرت از همین ارض شکل می گیرد. ایشان تأکید کردند که نتیجه غفلت از آخرت طبق آیات قرآن غفلت از دنیا است و کسانی که مفهوم ارض را نفهمیده اند، همان کسانی هستند که از آخرت غفلت می کنند. متاسفانه غفلتی که در این زمینه شده است باعث شده که برخی تصور کنند که باید از دنیا فاصله گرفت؛ این نتیجه فاصله گرفتن از درک عارفان الهی است. شاید علت آن این باشد که کندن از دنیا و جدا شدن از دنیا در تصوف شکل گرفته است و برخی این گونه تصور کرده اند که برای رسیدن به آخرت باید از دنیا بگذرید. در حالی که قرآن می فرماید، سیر شما باید از همین ارض شروع بشود و این که فرشتگان نمی توانند مقام انسان را بفهمند برای این است که انسان از ارض است و آنها خیر.

طبق آیات قرآن عده ای هستند که به دنیا مشغول شده اند و از آخرت غفلت کرده اند. حال همین قرآن در تفسیر ارض می فرماید همانگونه  که از ارض درختان موت شده زنده  می شوند، شما نیز می توانید به آخرت پی ببرید؛ مفهوم این خیلی دقیق است، درختان از همین زمین مرده حرکت کرده و به سمت بالا می روند، یعنی قیامت شما از همین زمین و ارض شروع می شود.

مفوم سیاست از دیدگاه انبیاء و ائمه، مدیریت ارض است. پس توجه به آخرت با غفلت از دنیا طبق آموزه های قرآن سازگاری ندارد. اگر به ارض شناخت پیدا شود، این ارض نماد عینی نیاز انسان در همه عرصه ها به خداوند خواهد بود. حجت الاسلام و المسلمین مکارم اضافه کردند که من زمانی خیال می کردم که مقام فقر بعد از این دنیا شناخته می شود اما الان فهمیده ام که مقام فقر در همین دنیا اتفاق می افتد. زیرا ارض نماد اتکا است، نماد فقر محض است.

اینجاست که سر سجده کردن به ارض برای ما مشخص می شود؛ ما با ارض می توانیم به خدا برسیم. این که به ما هم گفته اند که می توانید بر روی مهر کربلا سجده بکنید به خاطر خود کربلا نیست، به خاطر خود گودی قتلگاه است، زیرا آنجایی که سر مقدس امام حسین علیه السلام از بدن مطهرشان جدا شد، خیلی اتفاقات افتاد که در آنجا ارضیت به تمام معنا برای انسان معنا می شود.

 

صوت کامل این جلسه را می توانید از به صورت برخط بشنوید و یا این که از اینجا آن را دریافت کنید.

التماس دعا

  • تبلیغات

    agha agha agha