جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
اِلهى عَظُمَ الْبَلاَّءُ وَبَرِحَ الْخَفاَّءُ وَانْکَشَفَ الْغِطاَّءُ وَانْقَطَعَ الرَّجاَّءُ وَضاقَتِ الاْرْضُ وَمُنِعَتِ السَّماَّءُ واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَعَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخاَّءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ اُولِى الاْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَعَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَانْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطّاهِرینَ
کد مطلب: 774 تاريخ : ۱۴ آبان ۱۳۹۲ - ۰۷:۵۲ نسخه چاپي ارسال به دوستان

سخنرانی شب پنجم محرم ۱۵ بهمن ماه ۱۳۸۴ / صوت کامل

060

با سلام

حجت الاسلام و المسلمین مکارم در ادامه سخنرانیهای ده شب اول محرم سال ۱۳۸۴، در شب پنجم محرم، بیان کردند که حرکت ما به سمت خداوند از همین ارض شروع می شود. این ارض نماد فقر و فنا است و توجه ما به این مسئله در تمام لحظات این عالم بسیار مهم است. بر مبنای آیه سوره کهف که دیشب هم عرض شد؛ خداوند زینت را بر روی زمین قرار داده تا انسان مورد ابتلا قرار گیرد. بر این اساس، تمام این زینتها رو به فنا خواهند گذاشت و این همان توجهی است که انسان باید در این عالم داشته باشد، یعنی توجه به این که تمام این زینتها رو به فنا است و حقیقت آنها نیستی است.

اینجاست که تعبیر مولا علی بن ابی طالب را باید مورد توجه قرار داد که مردم هنگامی که به جهان دیگر می روند متوجه می شوند که چیزهایی که در این عالم با آن سر و کار داشته اند، همه همچون یک سراب بوده است. ما در ارض قرار گرفته ایم و این ارض مرتبه فنا و نیستی است. البته منظور از فنا این نیست که این دنیا و ما یک روزی از بین میرود و ما نابود می شویم!

همه موجودات عوالم بالا فقر دارند اما فنا ندارند، فنا فقط برای ارض است. برای همین هر چقدر از ارض به سمت بالا حرکت کنید عبودیت خالص تر می شود. به علت این که اینجا وصف فنا شده است. قرآن می فرماید: “کل من علیها فان، و یبقی وجه ربک” اما در رابطه با موجودات عوالم بالا این حرف زده نشده است. عزیزان این یک معرفت است. یعنی ای انسانی که خودت را مقید به راه خداوند می دانی، آن چیزی که خداوند برای تو در این عالم تبیین می کند این است که این زمین با تمام گستردگی اش، فنا می شود یعنی نیست می شود. یعنی هنگامی که به طرف دیگر می رویم از این جا هیچ خبری نخواهد بود. برای همین حضرت امیر می فرماید که الدنیا دار فنا و الاخره دار بقاء. اینجا دار فنا است. شما ببینید این انسانی که می میرد هیچ می شود، هیچِ هیچ. چشم هست اما نمی بیند. گوش هست اما نمی شنود.

حجت الاسلام و المسلمین مکارم در قسمت دیگر از سخنرانی بیان کردند که اینها شعار است که گفته می شود که یک کسی امام حسین علیه السلام را صرفاً دوست داشته باشد همه چیزش حل است، نمی شود کسی بدون این که کاری به تمام این معارفی که این همه انبیاء برای آن کشته شده اند، به سمت خیر رهنمون شود. این است که امام صادق علیه السلام می فرمایند که در آخرت هر کس را با عقلش می سنجند. امیدواریم که این سیری که در زندگی داریم واقعاً از آن بهره کافی ببریم.

در آخر این جلسه حجت الاسلام و المسلمین مکارم قسمتی از مناجات حضرت امیر المؤمنین در مسجد کوفه را نیز زمزمه کردند که به صورت جداگانه بر شما عزیزان قرار داده شده است.

 

 

صوت کامل این جلسه را می توانید به صورت برخط بشنوید و یا این که قسمت سخنرانی آن را از اینجا و قسمت مناجات آن را از اینجا دریافت کنید.

التماس دعا

  • تبلیغات

    agha agha agha