جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
اِلهى عَظُمَ الْبَلاَّءُ وَبَرِحَ الْخَفاَّءُ وَانْکَشَفَ الْغِطاَّءُ وَانْقَطَعَ الرَّجاَّءُ وَضاقَتِ الاْرْضُ وَمُنِعَتِ السَّماَّءُ واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَعَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخاَّءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ اُولِى الاْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَعَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَانْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطّاهِرینَ
کد مطلب: 865 تاريخ : ۲۰ آبان ۱۳۹۲ - ۰۰:۰۹ نسخه چاپي ارسال به دوستان

سخنرانی شب هفتم محرم ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۲ / صوت و متن کامل

با سلام

080

حجت الاسلام و المسلمین مکارم، در جلسه پنجم سخنرانی های دهه اول محرم که مصادف شده بود با شب هفتم محرم یعنی ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۲، در رابطه با قلب و جایگاه آن در رسیدن انسان به سعادت واقعی یعنی همان اجابت الهی پرداختند. در ابتدای این جلسه حجت الاسلام مکارم توضیحاتی پیرامون «تکاثر» دادند. هم چنین ایشان پیرامون قلب، جایگاه تجلی اسماء و صفات خداوند، مباحثی مطرح کردند. متن کامل این جلسه بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه پنجم سخنرانی محرم ۹۲ مصادف با شب هفتم محرم ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۲

عرض شد حجاب عقل انسان که در مقام تجلی احدیت خداوند، تکاثر است. توجه به کثرت یا به تعبیر قرآن کریم تکاثر، در حقیقت انسان را متوجه زیادت‌ها می‌کند نه یگانگی و وحدت. توجه انسان به کثرت عبادت یا کثرت علمش، کثرت کمالاتش، تمام این‌ها او را از احدیت خداوند دور می‌کند و نمی‌گذارد انسان در جذبه احدیت خداوند قرار بگیرد.

بالاخره این مسئله یک مرتبه از توحید پروردگار است که اگر به آن توجه نشود معادل نوعی شرک است. اصلاً سخن بر سر این نیست که خداوند با این عبد، اگر دارای این مقام نباشد، مثلاً عقاب دارد. اصلاً بحث ثواب و عقاب نیست.به قدری لطف پروردگار بی‌انتهاست که با رحمت و غفرانش نقص‌های ما را پوشش می‌دهد. لکن بحث بر سر این فهمی است که انسان پیدا می‌کند. چون خداوند انسان را عاقل آفریده است برای فهم او احترام قائل است. یعنی اگر من به این درک رسیدم که فقط او، حال اقتضای این فهم چیست؟در برابر این شناختی که به خدا پیدا کرده است، به عنوان یک انسان چه رسالت و وظیفه‌ای دارد؟ کسانی که به این معنا رسیده‌اند اصلاً توجهی به بحث ثواب و عقاب ندارند. این بحث بسیار فراتر از این مسائل است. در برخی از عبارات داریم که «جذبهٌ مِن جَذَباتِ الله افضلُ من عبادتِ الثقلین». یک جذبه‌ای از جذبه‌های خداوند از عبادت ثقلین بالاتر است. گاهی یک جذبه‌ای از جذبات الهی که به قلب یک انسان عارف و فهیم می‌نشیند، یک وقت از تمام نمازهای عمرش، نه این که عمر این شخص بلکه از تمام نمازهای جن و انس بالاتر می‌شود. برای همین است که این همه سفارش شده که با یقین نماز بخوانید. اصلاً بحث فراتر از ثواب و عقاب است، ان شاءالله در بحث روح این قضیه را بیان می‌کنیم. این است که حضرات معصومین فرموده‌اند که برخی عبادتشان دیگر آزادانه شده، عبادت احرار شده است،این به خاطر این معناست. این افراد یک درکی نسبت به خداوند پیدا کرده‌اند که این مسئله تمام روابطشان را تنظیم می‌کند. این‌ها اصلاً در درونشان اصلا این بحث وجود ندارد که نکند این اشتباه را بکنم و به عذاب دچار بشوم. این‌ها از آن مقام الهی خائف هستند. این مقام را نگاه می‌کنند و می‌بینند که در مقابل خداوند هیچ شده و هر چه هست از اوست. اصلاً بحث عذاب نیست. بحث نسبت این افراد است به معرفتی که نسبت به حق پیدا کرده‌اند.

در روایات هم داریم که این انسان‌های الهی روز قیامت به اعراف می‌روند. پشت به جهنم و رو به بهشت می‌ایستند. از جهنم بیزارند اما طالب بهشت هم نیستند. نه بهشت و جهنم در حوزه افعال انسان. حضرت امیر (س) بهشتش را خدا می‌داند و جهنمش را فراق او می‌داند. این با ثواب و عقاب خیلی تفاوت دارد. این که یک عده در آستان الهی عزیز هستند به خاطر همین است. این است که وقتی سیدالشهدا این‌ها را به مسائلی آزمود و آزمود و در شب آخر قبل از اینکه این‌ها پراکنده شوند صحبت‌هایی داشتند، آقا لحظات آخر یک مسائلی را نشانشان داد. حالا چه بوده نمی‌دانیم. بالاخره در راوایات هست که این‌ها جایگاهشان را در بهشت رضوان یا لقاء الهی دیدند. حضرت بعدش هم فرمود که اگر کسی برود هیچ ذمه‌ای بر او نیست نه عذاب می شود و نه عقاب . خواهش می‌کنم وقتی با خداوند زندگی می‌کنید، اندیشه‌تان را فراتر از این مسائل بیاورید.شأن او بسیار بالاتر از این است که یک انسان نسبت خود را با خدا  بر اساس ثواب و عقاب تنظیم کند.معرفت بسیار مهم است. این عقل قابلیت درک احدیت خدا را دارد. توجه به این تکاثر نمی‌گذارد رابطه با خدا به معنای احدی تنظیم شود. بَه چقدر من عبادت کردم! من چه قدر چیز بلدم!

شما می‌گویید آفرین ای حضرت ابالفضل که آب نخوردی، ما در منظر کمالات ایشان این طوری نگاه می‌کنیم،ارزش هم دارد، اما او اصلاً این طور نگاه نمی‌کند. این ارتباط هنگامی که با خداوند تنظیم می‌شود، تمام اعمالش زکی و پاک می‌شود. اگر برای ما تعریف کنند که زینب آمد بالای این بدن پاره پاره و زد توی سرش و چه کرد و چه کرد. من نمی‌توانم قبول کنم. چون اعمال انسان نشانگر معرفت اوست. زینب کسی است که امام فرمود عالمه غیر معلمه. یک سری معارفی این خانم دارد که غیر معلمه است و از کسی نگرفته است. الان سخت است این مطلب را باز کنیم. یک چیزهایی را درک کرده که مستقیم از ولایت الله گرفته است نه از ولایت علی. این است که وجود عزیز سید الشهدا به زینب سفارش می‌کند که مراقب خودت باش. بعد ما  می‌بینیم مسائلی از زندگی ایشان مطرح می‌شود که به شخصیت  حضرت زینب نمی‌خورد. ‌ این مسائل با این انسانی که می‌گوید من چیز زشتی ندیدم و همه قشنگی بود. با اون مراتب معرفتی که از ایشان بیان شده است، نمی‌خواند. تکاثر عزیز من! مراقب باشید یک وقت گرفتار تکاثر نشوید که این بزگترین حجاب در ساحت عقل شماست. چه علم، چه عمل، چه عبادت، ببینید چه قدر این عبادت و عمل تو پرمغز شده است.نبین که کمیتش چه قدر است.

در نماز توجه به خود سوره توحید، بسیار کارساز است در این معنا. اذکاری که غالباً در روایات ما آمده است لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَحْدَهُ لا شَرِیکَ لَهُ لَهُ الْمُلْکُ وَ لَهُ الْحَمْدُ یُحْیِی وَ یُمِیتُ وَ یُمِیتُ وَ یُحْیِی وَ هُوَ حَیٌّ لا یَمُوتُ بِیَدِهِ الْخَیْرُ وَ هُوَ عَلَى کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیرٌ. این ذکر در روایات ما برای درک همین احدیت عقلی است که در حقیقت عقل انسان جلوه می‌کند. جالب است که همین ذکر را شما که در روایات آمده است. بنابراین از زیباترین اذکار در نماز صبح همین است. ببینید که در اصول کافی گفته شده ده مرتبه این ذکر را بیان کنید. هنگامی که صبح نمازتان را بخوانید. این اذکار بالاخره دنیای از معارف است و به این معنا شما را توجه می‌دهد و شما را از این تکاثر می‌کَنَد. دیگر این مسئله کافی است ان شاءالله وقتی آیات قرآن را می‌خوانید و ادعیه را می‌بینید از این زاویه به این مسائل نگاه کنید. بالاخره کثرت‌ها هست. ببینید چه قدر از انجام این دعاها تغییر و تحول برای شما رخ می‌دهد.

دومین مرتبه از مراتبی که در وجود انسان هست، مرتبه قلب است. این‌ها را توجه کنید! عرفا می‌گویند قلب مقام کن فیکون پروردگار است. عقل خیلی بالاست و قابل قیاس نیست. اما وقتی پروردگار می‌خواهد صفات و اسمائش را متجلی بکند، در چه ظهور می دهد؟در قلب. البته این یکی از مراتب عقل است. ما نمی‌دانیم این ظهور اسماء و صفات به چه معنی است. ما همین که می‌خوریم و زندگی می‌کنیم و می‌گوییم‌ من دارم حرف می‌زنم، من دارم فلان کار را می‌کنم، این فرد دارد همه‌اش من می‌گوید. این یعنی هیچ فهمی از این مسئله وجود ندارد. همین زندگی روزمره‌ای که داریم. آنجایی که خداوند می‌خواهد اسماء و صفاتش را جلوه کند، این کار را در قلب انجام می‌دهد. این یعنی کن الهی، یعنی همین که خدا بگوید باش. البته این نیست که خداوند کلمه‌ای بگوید. حق می‌دهم به شما که این مطالب سنگین است. تمام این موجودات جلوه قلب انسان کامل است. قلب، می‌دانید برای چه اسمش قلب است؟ برای این که همین طور در بین اسماء می‌چرخد و می‌گردد. در روایات داریم، که قلب مؤمن که چقدر پاک و قشنگ است، بین دو تا انگشت خداوند است. پروردگار که انگشت ندارد. قلب مومن بین تمام اسماء جلال و جمال خدا دائما در حال گردش است این مفهوم این روایت است. این‌ها هم که گفته‌اند گاهی یک جذبه از عبادت ثقلین بالاتر است، همین است. این‌ها را چه قدر باور دارید که همه هم در روایات آمده است. این‌ها مربوط به همین قلب است. این قلب است که وقتی خداوند اراده می‌کند که چیزی را خلق کند، همین درقلب است. برای همین است که در روایات ما بسیار سفارش شده که این قلب را حفظ کنید. مراقب باشید که آن را آلوده نکنید.

امیرمومنان در یک حدیثی که همین مرتبه قلب است می‌فرماید که هر ظرفی گنجایش محدود است و چیزی در آن بریزید پر می‌شود. تنها ظرفی که هر چه علم در آن بریزید پر نمی‌شود، نفس شماست. حال این علم چیست؟ با شکوه‌ترینش همین اسماء و صفات خداوند است. و امیرمومنان فرمود که اینقدر وسعت دارد که هر چه در آن علم بریزی پر نمی‌شود. هر لحظه تو را به صورتی می‌بینم…

081

ما در روایات داریم که جالب است: فرمود که امام زمان وقتی می‌آید، حضرت که راه می‌رود؛ مردم از راه رفتن ایشان اسرار توحید را می‌فهمند.از راه رفتن ایشان، نه از دست و چشم و صورت ایشان. این‌ها هست عزیز من. همه در کربلا بودند مگر امام حسین راه نمی‌رفتند. خب خیلی تفاوت می‌کند. فرمود راه که می‌رود اسرار توحید مشخص می‌شود. در عبارات روایت نعلین است. راه که می‌رود با نعلین از این مسائل توحید را می فهمند که ما نمی‌خواهیم در این روایات زیاد وارد شویم. ما داریم با این قلب چه می‌کنیم؟ با این پدیده الهی چه می‌کنیم؟ واقعاً من این قلب را مشغول چه چیزهایی کرده‌ام؟ هر چه درون این قلب علم بریزید تمام نمی‌شود زیرا اتساع دارد. برای همین، لایُصبَح عارفاً الا یری، آن انسان عارف صبح نمی‌کند مگر این که می‌بیندکه علم خداست. قدرت خداست. حیات خداست. این‌ها همه مال قلب است. قلب یک بار در خوف قرار می‌گیرد یک بار در رجا. یک وقت فریاد قهقهه‌اش بلند می‌شود یک بار نه. خیلی‌ها که رفته‌اند زیارت امام حسین گفته‌اند که اینجا کلی گریه کرده‌اند اما می‌روند آنجا نمی‌شود. این قلب کاملاً نمود کن الهی است یک بار گریه نمی‌شود کرد. آن انسانی که واقعاً به معرفت الهی راه یافته و عمیقاً می‌خواهد خدا را بفهمد، کاملاً متوجه می‌شود. همان طور که قبلاً عرض کردم که مرحوم حداد در یک جلسه ای برایشان روضه خوانده بودند. ایشان سریع تمام می‌شود حالاتشان. اما برخی از شاگردانشان تا دو سه ساعت زجه می‌زدند. ما همچین عُرفایی داریم.

بهترین وسیله برای درک این معنای قلب قرآن کریم است. قرآن کریم. مخصوصاَ شما در حرم امام حسین قرآن بخوانید. زیارت که می‌روید فقط سلام بدهید و قرآن بخوانید ببینید چی می‌شود. این‌ها که می‌گویم را مرحوم قاضی و اینها فهمیده‌اند. آنجایی که شما می‌روی و می‌گویی آقا را دفن کرده‌اند.آنجا، آن سرزمینی است که تلاوت قرآن و استغفار و غرق شدن در نماز و این‌ها جلوه‌اش می‌دهد. نقش فراوانی قرآن ایجاد می‌کند در همین کن قلب شما. خداوند جلوه می‌کند بر قلب شما. به ما گفته‌اند که قلب شما عرض خداوند است. به ما گفته اند که امام صادق(ع) فرمودند که قلب شما حرم خداوند است. به ما گفته‌اند که نبی اکرم(ص) فرمود که خدا اصلاً جایش در این عالم نیست. اما جای آن قلب شماست. همین کن است که خداوند می‌خواهد اسماء و صفاتش را به شما نشان دهد و قلب را آفریده است. چقدر می‌شود اصلاً در این رابطه حرف زد؟

امام حسین فرمود که من را می‌بینید در حالی که این‌ها همه دور امام جمع شده اند، حال امام در دعای عرفه می‌فرماید که من فقط جهل هستم. ایشان این مسائل را به طور کامل دارند می‌بینند. عزیز من قلب شما اینقدر وسعت پیدا می کند که اگر عرش خداوند و آنچه که اطرافش است، هزاران هزار بار در قلب این انسان الهی جا بگیرد آن انسان الهی احساس تنگی ندارد.

در روایات ما فراوان از این مسائل آمده است. این عرفا می‌گویند باید این طوری خودت را بشناسی. حال شما فلان جایگاه را داری، این قلب شما از این نسبت با خداوند چه می‌فهمد؟ الهی علمنی من علمک المخزون.

سیدالشهدا همه چیز را که می‌داند. اما علم ایشان در مقابل خداوند که چیزی نیست. برای همین است که می گوید مرا از آن علم مخزونت علم بده. لحظه به لحظه و قطع نشود. تو مرا جذب کن. و اسئلک بی مسلک اهل الجذب. من چیزی ندارم که! بسم الله. بیایم برای امام حسین گریه کنم که فلان شود. منقطع شو و بگو تو من را جذب کن و تو مرا بخواه. چه قدر زیبا امام می‌فرماید که اُطلبنی: تو مرا بخواه. آخر این علم که مال من نیست. حالا دارید با این چشم می‌بینید، چه قدر این چشم خدایی است. چه قدر این زبان خدایی است. تازه خودت هم فهمیده‌ای که هیچ کدام اینها مال خودت نیست. اصلا قلب یک ساحت پر عظمتی است. لذا در آن دعایی که از حضرت امیر سلام الله علیه آمده است :« الهم نور ظاهری بطاعتک». خدایا ظاهرم را با طاعتت روشن کن و باطنم را با محبت خودت وقلبم را به معرفتت. گفتیم عقل اینقدر پر عظمت است که صفات در آنجا جا ندارد اما وقتی جلوه می‌کند صفات خدا می‌شود قلب. «و روحی به مشاهدتک». عمق وجود و هستی من کاملا متصل بشود به تو و هیچ کنار آن نباشد. وصل به تو بشود. ان شاءالله فردا شب در مورد حجاب‌های قلب که غیر از تکاثر است صحبت می‌کنیم. اذکاری که در روایات اهل بین آمده است در این رابطه بسیار عجیب است. خدا کند که دل ما ان شاءالله احیا شود.

امشب همه‌مان بخواهیم از سید الشهدا که ان شاءالله کمکمان کند که دلمان راه پیدا کند به این اسماء الهی. برویم به این سمت این را بخواهیم. هر مقداری که می‌فهمید. این گریه‌هایی که اینها دارند خیلی تفاوت می‌کند در این شبها.

السَّلام عَلَیْکَ یَا أبا عَبْدِ اللهِ وَعلَى الأرواحِ الّتی حَلّتْ بِفِنائِکَ وَأنَاخَت برَحْلِک عَلَیْکًم مِنِّی سَلامُ اللهِ أبَداً  مَا بَقِیتُ وَبَقِیَ اللیْلُ وَالنَّهارُ وَلا جَعَلَهُ اللهُ آخِرَ العَهْدِ مِنِّی لِزِیَارَتِکُمْ أهْلَ البَیتِ السَّلام عَلَى الحُسَیْن وَعَلَى عَلیِّ  بْنِ الحُسَیْنِ وَعَلَى أوْلادِ الحُسَیْنِ وَعَلَى أصْحابِ الحُسَین.

 

 

صوت کامل این جلسه را می توانید به صورت برخط بشنوید و یا این که قسمت سخنرانی آن را از اینجا و قسمت دعا و روضه خوانی را از اینجا دریافت کنید.

پی نوشت:

شعری که حاج آقا در قسمت روضه خواندند را می توانید در این قسمت مطالعه کنید:

پدر فکری به حال مـاهی در التهاب کـن * بابا، برای تشنگی من شتـــــــاب کن

دردی عمیـق در رگ من تیر می کشـــد * من را برای ذبح عظیم انتخــــاب کن

هل من معین توست که لبیک می دهــد * امن یجیــب های مرا مستجـــاب کن

من روی دستهای تو قد می کشم، پـــدر * از این به بعد روی نبردم حسـاب کن

داغ جوان چه زود تو را پیـــر کرده است * خون من محاسن خود را خضـاب کن

گهواره هم که تـــــــاب ندارد بدون مـن * فکری به حال خاطره های رباب کن

وقتش رسیده، حـــنجر خود را علم کنم * هفتاد و دومین غزلت را کتـــاب کن

از این سخنرانی یک کلیپ تصویری تهیه شده است که می توانید آن را از آدرس زیر دنبال کنید.

روضه حضرت علی اصغر علیه السلام / کلیپ تصویری ۴

 التماس دعا

دیدگاه بازدید کنندگان:
  • تبلیغات

    agha agha agha