جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
اِلهى عَظُمَ الْبَلاَّءُ وَبَرِحَ الْخَفاَّءُ وَانْکَشَفَ الْغِطاَّءُ وَانْقَطَعَ الرَّجاَّءُ وَضاقَتِ الاْرْضُ وَمُنِعَتِ السَّماَّءُ واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَعَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخاَّءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ اُولِى الاْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَعَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَانْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطّاهِرینَ
کد مطلب: 904 تاريخ : ۲۲ آبان ۱۳۹۲ - ۰۰:۴۷ نسخه چاپي ارسال به دوستان

سخنرانی شب نهم محرم ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۲ / صوت و متن کامل

083

با سلام

حجت الاسلام و المسلمین امشب که مصادف با تاسوعای حسینی بود، در ادامه بحث شبهای گذشته خود در رابطه با مراتب اجابت الهی، در مورد حجابهای قلب و راهکارهای مقابله با آن صحبت کردند.

متن کامل این جلسه را می توانید در ادامه پیگیری کنید.

بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه هفتم سخنرانی ، مصادف با شب نهم محرم، ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۲

عرض شد که قلب که یکی از مراتب وجود انسان است، جایگاه تجلی اسماء و صفات خداوند است. قلبی مورد اجابت خداوند است که این جایگاه را پیدا بکند و در آن اسماء و صفات الهی مثل علم، حیات، اسم ظاهر و باطن و بسیاری از اسماء و صفات دیگر جلوه‌گر بشود.

قلب اگر به این جایگاه رسید، همان طور که عرض شد، اگر لحظه‌ای در درونش واقعاً بتواند درک بکند این اسماء و صفات خداوند را، از عبادت جن و انس هم بالاتر است. اگر این معنا، برای انسان قابل فهم و درک شود یعنی علمی نبیند جز علم خدا. نه این که بداند، ببیند. قلب این را مشاهده بکند که علمی جز علم خداوند نیست. وقتی به عالم آفرینش نگاه می‌کند، در این جلوه‌های علم، علم خدا را ببیند. وقتی نظر می‌کند به آسمان بی‌انتها و می‌گوید این محصول خداوند است، علم خدا را ببیند . وقتی به زندگی و حیات خود نگاه کند با این عظمتی که حیات ما دارد، در این حیات علم خدا را ببیند. این‌ها آن جذبه‌هاست که اگر یکی از آنها حاصل شود از عبادت ثقلین هم بالاتر است.

خب یک همچنین انسانی به حسب این که اسماء الهی جز کمال و پاکی چیزی نیست، ما در دعای کمیل هم داریم که یا نور و یا قدوس، این انسان خود به خود به پاکی سوق داده می‌شود. یعنی اسماء الهی او را به سمت پاکی می‌کشد. هر چه این درک بیشتر شود، این پاکی و طهارت عالی‌تر خودش را نشان می‌دهد. در مسائل معنوی این نکته بسیار مهم است که قلب به خاطر این که جایگاه اسماء و صفات الهی است، و خودش را محاذی با عالم ماده، خیال، غیب و ملکوت می‌بیند، دیگر قلب جز اسم چیزی نمی‌فهمد. برای همین امام وقتی حمد را تفسیر می‌کردند. فرمودند که چشم شما، گوش شما، زبان شما اسم الله است. واقعاً قلب عارف این را ادراک می‌کند و این را می‌فهمد. این قلبی که این اسماء را فهمیده است، در هر چیزی در این عالم مطلوبش را جستجو می‌کند، مطلوب قلب اسماء الله است. پس هر چه می‌بیند مطلوب الله است. دیشب عرض شد که وقتی آب را بر امام بستند، امام در همین بسته شدن آب یک اسمی از اسماء الهی را پیدا می‌کند.

الآن شما یک دفعه نگران شوید که نکند یک چیزی واقع شود و بدی‌های شما آشکار شود. تمام وجود شما پر از نگرانی می‌شود. اما قلب عارف در همین مسئله سریع می‌رود و ستاریت خداوند را جستجو می‌کند. برای همین است که چنین انسان‌هایی در همه حالت‌هایشان، مطلوب را جستجو می‌کنند.  همه با ایشان هستند، مطلوبشان را جستجو می‌کنند. همه می‌روند می فرمایند: «که هل من ناصر ینصرنی». نه این که این از شکست باشد یا دنبال کمک باشد، منظورشان این است که قلب امام مطلوب را جستجو می‌کند. نه علی اکبر و ابوالفضل العباس را. در نگاه معنوی ناصر کیست؟ حضرت نوح، فرمود که من شکست خورده‌ام، کمکم کن. در این کشتی که از میخ و پاره چوب درست شده بود. حضرت نوح این گونه می‌دیده است. ایشان فرمود که من شکست خورده‌ام کمکم کن. امام حسین(ع) هم این گونه قضیه را نگاه می‌کند. ما اگر یک نفر از کنارمان برود، دیگر رها می‌کنیم. شُل می‌شویم. قلبی که حجاب داشته باشد این گونه می‌شود. شما نگاه کنید که حسین بن علی افراد را رد می‌کند، علتش چیست؟ این‌ها مسائل عمیق توحید است. آن لحظه‌ای که همه به او رو می‌کنند یا از او رویگردان می‌شوند، امام آن اسم را می‌بینند.

088

این که قلب انسان آن اسماء را می‌بیند، همین جاها خودش را نشان می‌دهد. شما همین مسئله را می‌توانید در زندگی خود جستجو کنید. هنگامی که مشکلی برای شما پیدا می‌شود، شما دنبال چه می‌گردید؟ آیا در آن لحظات مطلوب را جستجو می‌کنید؟ انسان در آن لحظه‌ای که از فرط گناهان خسته شده است، نمی گوید که خداوند مرا رد می‌کند. چون این در اسماء الهی نیست که خداوند کسی را رد کند. چون این‌ها اسم را جستجو می‌کنند. یا غافرالذنب و یا قابل التوب. این‌ها وقتی با خداوند صحبت می‌کنند. فقط مطلوب را جستجو می‌کنند و این حقیقت در زندگی آنها بوده است.

این خیلی مهم است که وقتی ما به خودمان رجوع می‌کنیم و می‌گوییم :«یاد خدا»، معنایش چیست؟ یعنی یک معنایی از خداوند در ذهنمان بگذرانیم؟ نه این مربوط به قلب شما است. این است که باید احیا شود که اگر نشود در نماز هم که اوج یاد خداست شما حواستان به خدا نیست. نماز که معراج است هم برای شما فایده‌ای ندارد. اما آن دلی که در تمام حالات مطلوبش اسماء الله است این را پیدا می‌کند در جایی که اصلاً کسی فکرش را نمی‌کند بشود اسمی از اسماء الله را پیدا کرد، می‌بیننید که این بزرگان این کار را می‌کنند. خود امام حسین (ع) که می دانید در محاصره هستند به همراه خانواده و با آن شرایط سخنرانی می کنند و می گویند من امشب بهترین حمد زندگی‌ام را انجام می‌دهم. همه که رفته بودند، و فقط سی چند نفر بودند! عده‌ای فردا ملحق شدند و عده ای اواخر شب. مگر چند نفر بودند؟! ما باید این‌ها را از حسین بن علی یاد بگیریم. حضرت ابالفضل (ع) که رفته است سر آب و آب  را بالا می‌آورد و آب بر آ ب می‌ریزد. چه چیزی را در این آب مشاهده می‌کند. این‌هاست که ما باید یاد بگیریم.

از ما کسی نخواسته‌اند که ما فلان چیز را از حسین بن علی بگیریم. نه ما باید در همین زندگی عادی‌مان، از حسین بن علی الگو بگیریم. مثلاً کسی به شما چک داده است و پاس نشده است، شما باید در این وقایع نیز اسماء الله را ببینید. مومن این گونه است. ما باید برویم به این سمت. بزرگ‌ترین و اساسیترین حجاب این قلب که نمی‌گذارد قلب به این معرفت راه پیدا کند این است که ما خودمان را بزرگ‌تر از دیگران ببینیم. حالا هر چه که هستیم.

فرمود که ما دار آخرت را که همین حقیقت اسماء است برای کسانی گذاشتیم که در دنیا اراده برتری نکنند. حالا لازم نیست این لزوماً نمرود یا آمریکا یا …. باشد. ممکن است شما باشید که یک مقداری علم یاد گرفته‌ای و هنگامی که با پدرت صحبت می‌کنی به گونه‌ای حرف بزنی که بالاتر از او هستی. مقداری قدرت یا ثروت داری به بقیه که از بالاتر از او هستید بخل پیدا  می‌کنید. نگویید که من خودم را بالاتر ندیدم، اگر ندیدی پس چرا نمی‌گذرید از این ثروت.

بسیار ائمه به این مسئله توجه داشتند. نه فقط مردم گاهی با حیوانات نیز ایشان این مسئله خود برتربینی را در نظر می‌گرفتند. حال ما در زندگی‌مان گاهی این خود برتربینی غوغا می‌کند. در روایت می‌گوید ما دار آخرت را برای کسانی قرار داده‌ایم که خود را برتر ندانند، علو ندانند.

گاهی اوقات یک شخص برای مسئله‌ای زحمت می‌کشد، بعد مزد خود را از آن‌ها که به نتیجه رسیده‌اند می‌خواهند. خیلی حواستان به این معنا باشد.

آن‌ها که با حسین بن علی این کار را کردند، خیلی از ریشه‌هایشان در همین خود بزرگ بینی پیدا می‌شود. در همین قرآن می‌فرماید: «نباشید جزو کسانی که خدا را فراموش کرده اند که بعد از آن خودتان را فراموش خواهید کرد». این‌ها وقتی می‌گویند، علم، قدرت، حیات یعنی خدا. این‌ها این گونه می‌فهمند. این‌ها نمی‌گویند علم یعنی این تعداد سال در حوزه یا دانشگاه درس خواندن، این‌ها می‌گویند علم یعنی خدا. حرف‌های قرآن در این زمینه فراوان است.

شیطان برای سقوط انسان هیچ حربه‌ای ندارد جز همین معنا. حتی عالم‌ترین افراد را اگر این معرفت و توجه وجود نداشته باشد زمین می‌زند و قهقهه‌اش در طول تاریخ بلند است. خوشحال است که این شخص را با این همه علم را زمین زدم. قرآن گاهی از این‌ها را نام می‌برد. پسر حضرت نوح، گوش نداد به پدرش، گفت بالای کوه می‌روم و نمی‌رسد به اینجا. تمام شد و رفت. قرآن از کوچک‌ها صحبت می‌کند تا بزرگ‌ها. کسی که فقط یک باغ داشت. باغ تمیز و قشنگی که هنگامی که آن را می‌دید نمی‌گفت که ما شاالله. بلکه می‌گفت: این از زحمت خود من است. شبانگاه طوفانی شد تمام این‌ها از بین رفت. قرآن می‌گوید یادتان رفت که ولایت از آن خداست. این‌ها را در زندگی خود کوچک کنید و ببینید. ما عالمان  عزیزی داشتیم که هنگامی که فهمیده‌اند که کسی از خودشان عالم‌تر است بقیه را به سمت او سوق می‌دادند. در عزاداری‌ها ملاک ما تعداد افرادی است که آن هیئت شام می‌دهد. تعداد افرادی است که در آن شرکت می‌کنند. حواستان باشد که تمام این‌ها را در زندگی خود پاره کنید بریزید دور. قرآن می‌گوید که فردای قیامت این افراد با دماغ بر روی زمین کشیده می‌شوند. این حجاب است که مد نظر ماست. قرآن از کوچک شروع می‌کند تا می‌رسد به فرعون‌ها و نمرودها. برخی دیگر هم نام برده که مثلاً دعا می‌کرده مستجاب می‌شده اما با حضرت موسی از روی تفاخر و علو در افتاده است.

087

آقا سید ابوالحسن اصفهانی برخی مسائل فقهی را رجوع داده بود به مرحوم آقای قاضی(ره). فردی از آقای قاضی(ره) سوال کرده بودند، ایشان گفته بودند که چرا از من می پرسی؟ ایشان می‌گویند که آقاسید ابوالحسن اصفهانی گفته اند.آقای قاضی(ره) چنان گریه می‌کنند که صدایشان بلند می‌شود. حالا یک طلبه ما مقداری درس خوانده غرور می‌گیرد.

روایات نیز در این زمینه زیاد است که وقت نیست بیان شود. به همین مسائل قرآن کفایت می‌کنیم. قرآن را بخوانید و ببینید این مسائل را در رابطه با قرآن.

چه بسا کسانی بودند که همان شبی که امام از لشکر عمر سعد وقت گرفتند، آن طرف در حال قرآن خواندن بودند و شمشیر خود را تیز می‌کردند برای فردا.

این علو و برتری که آمد، طبق قول قرآن باعث می‌شود این قلبی که در سینه‌شان است دیگر این اسامی الهی را نبیند. مثلاً کسی به شما ظلمی می‌کند، شما اگر اسم ستاریت خدا را ببینید این را سریع همه جا نقل نمی کنید. در خانواده همسرتان حرفی به شما می‌زند، شما اصلاً حلیم نیستید. اصلاً به اسم حلیم خداوند توجه نمی‌کنید. خب همین است که نماز شما فایده ندارد.

شخصی هست که یک مغازه کوچک دارد به اندازه همین مغازه مردم را سر کیسه می‌کند. خب به همین خاطر قلب خود را حجاب می‌کند. قلب این افراد فقط اسم غضب خداوند را در آخرت درک می‌کند. این اسماء الهی را در جوشن کبیر بخوانید و در آن توجه کنید.

علو بالاترین حجاب قلب است. اما آن ذکری که این حجاب را از بین می‌برد و ما نمونه‌اش را در نماز داریم، تسبیحات اربعه است. به خاطر همین است مرحوم آقای قاضی که می‌گویند اگر شما هیچ ذکری نداشته باشید و فقط نماز بخوانید این نماز شما را می‌رساند، این اذکار ذکر از بین برنده حجاب قلب است.

سعی کنید تسبیحات پس از نمازتان با حضور قلب باشد. اصلاً توجه نداریم ما در این رابطه. پس از نماز فقط زبانی این مسئله را  ذکر می‌کنیم. این اذکار شریف چه آثاری دارد که بعداً بیان می‌کنیم، باعث می‌شد که این قلب شما اسماء الهی را در خود متجلی ببیند.

پروردگارا به عظمت اسماء حسنایت، که تو این‌قدر با عظمت هستی که جز به اسمائت خودت را برای ما هویدا نکردی که فرموده با همین اسماء من را صدا بزنید و من شما را اجابت می‌کنم، حجاب خودبزرگ‌بینی از قلوب ما برطرف کن.

خدایا به عظمت حسین بن علی قلب ما را شایسته جلوه‌های رحمانی خودت بفرما.

پروردگارا گوش و چشم و شامه ما را برای ادراک اسماء خودت باز بفرما.

 

صوت کامل این سخنرانی را می توانید به صورت برخط بشنوید و یا این که از اینجا آن را دریافت کنید.

متن قسمت روضه خوانی حجت الاسلام و المسلمین مکارم و شعرهایی که در این جلسه خوانده شد بدین شرح است:

سلام بر وفا، امشب شب حضرت ابالفضل است. سلام بر وفا. سلام بر ادب. سلام بر برادری. نمی‌شود مثل ایشان را پیدا کرد. این را عرض کردیم که دل‌هایتان متوجه این معنا شود. این قدر موجب شادمانی حسین بن علی بود که وقتی شما می‌خواهید صدا بزنید می فرمایید یا کاشف الکرب عن وجه الحسین. همین که ایشان نگاه می‌کرد چهره آقا بر افروخته می‌شد. کسی که حسین بن علی به او بگوید که قربانت بشود خیلی معنا دارد.

اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا اَباعَبْدِاللَّهِ

هر چه به این مرکز نزدیک‌تر می‌شوید این دل می‌خواهد پاره پاره شود. دیگر فردا شب اوج این معنا است.

اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یَابْنَ رَسُولِ اللَّهِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا خِیَرَهَ اللَّهِ و َابْنَ خِیَرَتِهِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یَابْنَ اَمیرِالْمُوْمِنینَ و َابْنَ سَیِّدِ الْوَصِیّینَ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یَابْنَ فاطِمَهَ سَیِّدَهِ نِساَّءِ الْعالَمینَ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا ثارَ اللَّهِ وَ ابْنَ ثارِهِ وَ الْوِتْرَ الْمَوْتُورَ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ وَعَلَی الاَْرْواحِ الَّتی حَلَّتْ بِفِناَّئِکَ عَلَیْکُمْ مِنّی جَمیعاً سَلامُ اللَّهِ اَبَداً ما بَقیتُ وَ بَقِیَ اللَّیْلُ وَالنَّهارُ یا اَباعَبْدِاللَّهِ یا اَباعَبْدِاللَّهِ یا اَباعَبْدِاللَّهِ …

096

نمی‌دانم امشب چه حسی هست که قبلاً هم برای من پیش آمده بود در شب تاسوعا. برخی مواقع این حس بر من خیلی غلبه دارد که از بس ایشان به حسین بن علی عشق می ورزید؛ من گاهی با تمام وجودم ادراک کرده‌ام که انگار اباالفضل دوست ندارد که اول برای او ما گریه کنیم. ایشان می‌گوید که اگر می‌خواهی گریه کنی، اول برای داداشم حسین. اولین چیزی هم که اباالفضل داشت هنگامی که با حسین بن علی روبرو شد این بود که ایشان داشت گریه می‌کرد، حضرت فرمود برای چه گریه می‌کنی، فرمود آن لحظاتی که دور تو ریختند و جمع شدند چه کسی سر تو را به زانو می‌گیرد؟! اول برای داداشم گریه کنید.

قدیم‌ها در روایت دیده بودم که این که حضرت اباالفضل خودش علمداری را انتخاب کرد یا امام در این مورد بحث‌هایی هست، اما هر چه که باشد این است که به گونه‌ای به امام عشق داشت که اصلاً لحظه‌ای نمی‌توانست که از ایشان جدا باشد. چیزی هم که در تاریخ آمده است که علمداری ایشان هم در کنار حضرت امام حسین (ع) است. یعنی هر طرفی که امام می‌رود ایشان به دنبال حضرت می‌رود. این مسائلی که این شب‌ها خوانده می‌شود و به حق هم هست که خوانده شود. البته این طور نیست که حضرت اباالفضل به تنهایی این گونه باشند. داداشهای حضرت اباالفضل هم همین طور بودند. هنگامی که قاسم و … به شهادت رسیدند این داداشهای حضرت اباالفضل این‌قدر مودب بودند که به خودشان اجازه نمی‌دادند که بیایند از حضرت امام اجازه بگیرند. به سراغ حضرت اباالفضل آمدند و از ایشان خواستند که اجازه بگیرند. امام پرسیدند که چرا خودشان نیامده‌اند؟ اباالفضل گفتند: شما که خودتان می‌دانید این‌ها ادب می کنند. حضرت اباالفضل هنگامی که رفت و بچه‌ها را دید که فریاد عطش  عطشان بلند است، آمد سراغ داداش و گفت دیگه چاره‌ای نیست مثل این که باید از شما جدا شوم. اجازه می‌دهی که بروم برای این‌ها آب بیاورم.

در برخی مسائل تاریخی هست که در این مسیری که ایشان رفت تمام توجه ایشان این بود که به آب برسد. ایشان هیبتی داشته‌اند که کسی جلو نیامد که ایشان بخواهد از بین ببرد. برای همین، اولین کاری که کردند این بود که از دور شروع کردند. تمام توجه حضرت فقط به این مشک آب بود. تنها مسئولیتی که تمام وجود ایشان نگران بود که نکنه به انجام نرسد. برای همین تمام توجه ایشان این مشک بود. برای همین اول صدا زدند وگفتند که تنها راهش این است که یک طوری این آب را از ایشان بگیریم. به طرق مختلف، حمله که می‌کردند تمام مرکز توجه‌شان به این آب بود. آخرش هم تمام هستی‌اش را برای حفظ این آب داد. نه آب که این آب بهانه است. برای حسین علی ایشان تمام هستی اش را داد.

می‌خواهیم ببینیم ایشان چه طور نگاه می‌کرده است.

 خطاب به آقا:

حسینا، ای همه دارایی من                               به وحدت خود تکی اندر دل من

از اول، عشق را معنا تو کردی                                  دل عباس را معنا تو کردی

از آن اول که گفتند نور ماهی                               سراپا مستم از جانت تو ماهی

مرا در ذیل تو نامی است عباس                          و گرنه نیست بی نامی چو عباس

اینها اهل معرفت الله بودند، این‌ها قلبشان مملو از اسماء الله بوده است.

همه هستی من رنگی است از تو                            به هر سو بنگری نام است از تو

حسینا، جان من جانانه هستی                              به جانم در ازل چون احمد هستی

علمداری بهانه است ای شه ناز                            همه خوبان چو نیازند، تو همه ناز

خمارم، مستم از جام طهورت                                   نیازم هست باشم پیش رویت

اصلاً من در نگاه‌های تو همه چیز را می‌بینم

اجازت ده که تا سقات باشم                                       به آبی از کف تو رود باشم

فرات کجاست، فرات من تویی تو بگویی من چون رودم

فرات از حُرم من احرام بسته                              به یک لحظه نگاهم خشک گشته

اصلاً فرات منتظر من است. این عباسی که می‌گوید که همه چیزش از حسین است کیست؟ این عباس کیست که توی دل من میآید و به خاطر حسین آب نمی‌خورد؟

فراتم من عطش در من نمایان                                به رفتن، جرعه نوشِ آبِ باران

خیلی حرف‌ها هست. واقعاً، امیدوارم خدا کمک کند که ما بفهمیم کنار آقا ابا عبدالله بودن یعنی چه؟ گریه کن با معرفت! بدانید برای چه کسی دارید گریه می‌کنید. وقتی دیگه دستان حضرت را قطع کردند، دیگه حمله‌ها شروع شد. دیگه از همه طرف حمله کردند وآقا را محاصره کردند. باز هم همه نگاهش به مشت آب است و به دندان گرفته است. دیگه چیزی نمانده که به حرم برسد. یه وقت از دور چشمانش را هدف گرفتند. تا این نگاهش به خیمه‌هاست آخر آب را می‌رساند. دیدند دارد نزدیک‌تر می‌شود حمله‌ور شدند و عمود آهنی را بر فرق عباس زدند و دیدند یک هو یک صدایی بلند شد و گفت: اخا ادرک اخاک.

 

صوت کامل قسمت روضه امشب حاج آقا را می توانید به صورت برخط بشنوید و یا این که آن را از اینجا دریافت کنید.

التماس دعا

  • تبلیغات

    agha agha agha