جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
اِلهى عَظُمَ الْبَلاَّءُ وَبَرِحَ الْخَفاَّءُ وَانْکَشَفَ الْغِطاَّءُ وَانْقَطَعَ الرَّجاَّءُ وَضاقَتِ الاْرْضُ وَمُنِعَتِ السَّماَّءُ واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَعَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخاَّءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ اُولِى الاْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَعَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَانْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطّاهِرینَ
کد مطلب: 957 تاريخ : ۱۱ آذر ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۹ نسخه چاپي ارسال به دوستان

سخنرانی شب ششم محرم ۱۶ بهمن ماه ۱۳۸۴ / صوت کامل

با سلام

101

حجت الاسلام و المسلمین مکارم در این جلسات قبل بیان کردند که با توجه به اولین جایگاه سیر انسان که ارض است، گاهی قرآن می فرماید که حقیقت ارض فناست و با توجه به این معنا، انسان مومن در آن بازگشت به سمت خداوند، لازم دارد که به ظاهر نگاه خودش را ندوزد بلکه به باطن نظر داشته باشد. در حقیقت، باطن این دنیا، حقیقتی است که انسان را به توجه به حق سوق می دهد.

در این جلسه حاج آقا مکارم در مورد دومین مرتبه در سیر به سمت حق، مباحثی بیان کردند. این مرتبه، مرتبه معرفت است. البته لازم است توجه شود که منظور از این معرفت علم و آگاهیهای جزئی ما نیست. در این مرتبه انسان با تمام عالم قدس، از این جهت یکی می شود. عالم ارضیت را فقط انسان می توانست درک کند اما در مورد عالم معرفت همه عالم قدس با آن درگیر هستند.

مرحله بعدی در این سیر مرحله ولایت است که انشالله در شب عاشورا بحث می شود.

در این جلسه برای بیان عالم معرفت به آیات ابتدایی سوره بقره و گفتگویی که بین خداوند و فرشته ها در هنگام خلق آدم بیان شد، استناد می شود.

 

صوت کامل این جلسه را می توانید به صورت برخط بشنوید و یا این که آن را از اینجا دریافت کنید.

التماس دعا

 

  • تبلیغات

    agha agha agha